Home Featured O navrhování interiérů. Proč to není jen vybírání nábytku a výběru barev

O navrhování interiérů. Proč to není jen vybírání nábytku a výběru barev

0
O navrhování interiérů. Proč to není jen vybírání nábytku a výběru barev

Návrh interiéru je hledání ideálního místa pro život. 

Domů se vracíme z cest, z práce, ze školy a chceme si zde odpočinout a nabrat sílu na další existenci. Domov musí být útočiště, které nám dodá klid, odpočinek, energii, inspiraci. Domov je místo, kam se máme těšit jako třeba na dovolenou.

S klienty vždy probírám jeho každodenní rituály, jak funguje ráno, večer, o víkendu,… Bavíme se o pocitech, potřebách. Z toho vznikne první nástřel funkce a dělení interiéru na denní/odpočinkové/pracovní/klidové… zóny.

Navrhujeme interiéry klientovi vždy na míru, není to žádná masová výroba, ale vždy osobní a velmi blízký vztah. Jinak ani nejde vytvořit domov přesně pro konkrétního člověka – rodinu. Musíme znát osobnost, přání, plány, sny, vztahy. Pokud toto poznáme, proces návrhu a vzniku osobního prostoru je pak tvorba domova, který bude mít duši. Pokud toto neznáme, může z toho vzniknout velmi pěkný interiér z hezkých a dobře nakombinovaných předmětů a materiálů, ale nebude tak osobní. Je to jako s oblekem z konfekce a od krejčího na míru – bude prostě líp sedět i když oba na ramínku vypadají pěkně. Dovedeme naslouchat a porozumět přáním a potřebám tak, aby z toho vzniklo smysluplné bydlení, které bude nejen hezké a funkční, ale stane se i oblíbeným a milovaným. V takovém domově opravdu je možné nabrat energii a dobít se, a stejně tak najít klid a pohodu.

Důležitý je osobní přístup, jinak není šance navrhnout osobitý a osobní interiér. Je důležitá empatie ze strany architekta, aby pochopil, co klient cítí a chce, i když to třeba někdy ještě neví. Za touto naší vlastností jsou i léta praxe. Máme za sebou desítky interiérů, nejsou v jednom stylu, ale jsou různé, odlišné, stejně jako lidé. Baví nás hledat to pravé ořechové pro každého našeho klienta. Mezi našimi realizacemi se najdou minimalistické, barevně střídmé interiéry, ale i barevné, plné a se spoustou tvarů. Vždy však má náš interiér smysl, je vkusný a samozřejmě funkční. Po letech se hodně našich klientů k nám vrací, abychom jim navrhly další interiér např. chalupu a vždy si povídáme i o letech strávených v námi vytvořeném interiéru a jsme moc rády, že jsou spokojení a i nadále se k nám vrací s dalšími projekty.

Hodně mě také inspirují zážitky a místa, které znám z cest po světě. Tyto střípky z cest se mi v hlavě leckdy zformují do nápadu, který bych v čase jeho objevu vůbec nečekala. Všude najdu nějaký zajímavý detail, který dané bydlení dělá zajímavějším, lepším a snažím se ho, když je to vhodné,  implementovat do navrhovaného interiéru. S tímto detailem/nápadem seznámím klienta a pokud s ním souzní, tak už nás omezuje pouze prostor.

A nakonec je zde i samotná realizace, která bezprostředně na návrh navazuje a zhmotní.

Autor – architektka MgA. Dita Héderváry – JD Home Design – Návrhy interiérů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..