Posílení imunity

Nemoc Covid-19 způsobená koronavirem má dva nejběžnější průběhy. Ještě není zcela jasné proč jedna část nakažených má lehký a proč jiná má průběh výrazně težší, někdy končící i smrtí. I když už uplynul nějaký čas, kdy byl koronavirus objeven vědci stále tápou. Některé studie ukazují, že těžký průběh nemoci mají lidé s nadváhou, lidé s převažujícími geny neandrtálců (vyskytující se převážně u Europoidní populace), lidé s respiračními potížemi ale jistota stále není protože vždy existují výjimky. V čem se ale vědci shodnou je to, že nejlépe čelí nemoci lidé s neoslabeným imunitním systémem.

Jak poznáte, že máte oslabenou imunitu

Oslabenou imunitu mají především ti, kteří právě prodělali nějaké infekční či virové onemocnění. V tom případě je ale nutné se nejdříve doléčit, podle rad lékaře. Sníženou odolnost organismu můžete mít i nějaký čas po tom, co jste se vyléčili. Tělo se bude zotavovat. Oslabenou imunitu můžete mít i z jiných důvodů, třeba z nedostatku vitamínů nebo jí můžete mít oslabenou díky svému nezdravému životnímu stylu.

Jak tedy imunitu posílit?

Vitamínem D

Vitamín D si tělo nejlépe opatřuje pomocí slunečního záření, kdy sluneční paprsky štěpí provitamín 7-dehydrocholesterolu na vitamín D3. Jenže ke konci pozdimu, v zimě a krátce z jara bývá slunce slabé a navíc jsou dny velmi studené a krátké. Slunečnímu svitu se tedy nevystavujeme hlavně proto, že je naše tělo zahalené před zimou. Solární studia jsou pak jedinou možností jak získat potřebnouo dávku infračerveného záření, ale v době pandemie to určitě není dobrý nápad. Pak se tedy musíme poohlédnout po Vitamínu D jinde. Velké množství vitamínu D obsahují játra (nejvíce tresčí), v menším množství pak vaječný žloutek, rybí tuk, některé houby a mléko. Vitamín D můžete doplnit také pomocí výživových doplňků, které se dají sehnat v každé lékarně. O tom v jakém množství byste měli vitamín D přijímat se poraďte s lékařem nebo alespoň s lékárníkem a určitě si přečtěte příbalový leták.

Správným stravováním

Pokud jíte zdravou a vyváženou potravu plnou vitamínů a minerálních látek, má tělo větší šanci vypořádat se s nečekanými chorobami. To neplatí jen u koronaviru, ale obecně. Začleňte do svého stravování více ovoce a zeleniny, nahraďte živočišné tuky za rostlinné (nejlépe lisovanými za studena) a omezte smažená jídla. Ale pokud už jíte smažené jídlo doplňte ho zeleninovou přílohou nebo zeleninovým salátem.

Bylinné čaje

U bylinek panují mýty, které mohou často škodit více než skutečný přínos, které bylinky nepochybně mají. Největším mýtem je to, že bylinky vás mohou uzdravit. Nemohou, ale mohou pomoci tělu bojovat s určitým onemocněním. Nikdy nejsou přímou příčinou uzdravení. Bylinky zkrátí dobu onemocnění, mohou zmírnit příznaky choroby to ano, ale nejsou všemocné. O tom, že se uzdravíte vždy rozhoduje váš imunitní systém. Tedy pokud se necítíte dobře vždy by měla vaše první cesta vést k lékaři a ne k bylinkářce.

Šípkový čaj je asi to nejlepší co se dá poradit lidem s oslabenou imunitou. Jsou i jiné čaje, které mají dobrý výsledek, ale žádná bylinka nefunguje lépe než šípek.

Heřmánkový čaj byste měli pít pouze pokud již máte nějaké onemocnění, kde se tento čaj doporučuje (kašel, rýma, chřipka, angína). Může vám pomoci hlavně pokud byl imunitní systém výrazně oslaben. Rozhodně byste neměli pít heřmánkový čaj pravidelně, protože má antiseptické účinky a velmi negativně by mohl ovlivnit váš střevní mikrobiom, který je pro imunitu nesmírně důležitý.

Čaj z květu slézu maurského – Tento čaj pomáhá hlavně při potížích s horními cestami dýchacími, které napadá koronavirus jako první. Opět jako u heřmánku je potřeba tento čaj pít střídmě a rozhodně ne pravidelně. Při častém užívání totiž ztrácí čaj na účinku.

Kopřivový čaj povzbuzuje metabolismus a tedy i to jakým způsobem je tělo připravené na boj s chorobou. Ideální by tedy bylo použít v jednom čaji kopřivovu se šípkem, kdy jedna složka povzbudí imunitu a druhá metabolismus.

Křenem a zázvorem

Oba tyto kořeny jsou považovány za tzv. „všelék“. Není to pravda, ale obsahují velké množství vitamínů (A, B, C, E), minerálních látek a prvků jako draslík, hořčík, sodík, fosfor, vápník nebo železo. Zázvor lze také přidávat do čajů. Sice ztratí teplem nějaké vitamíny, ale minerální látky a silice zůstanou.

Medem

Tento sladký produkt včel funguje jako lehký zdroj energie využitelné k rychlému zotavení unavených svalů a při vyčerpanosti organismu. Med požívejte za studena, přidáním do vroucího čaje totiž přijde o své účinky a stane se z něj prakticky jen cukrový sirup. Pozor také na jeho málo známé projímavé účinky. Pokud trpíte průjmy určitě med na nějakou dobu vynechte. Jeden tip: Pokud smícháte med s výše zmíněným, na jemno strouhaným zázvorem (strouhejte na tom drsném struhadle, co vypadá jak dírky od hřebíku) získáte velice chutnou kombinaci pro podporu vaší imunity. Stačí jedna čajová lžička denně.

Cibulí a česnekem

Mají pozitivní účinky především na obranyschopnost organismu a trávení. Nejvíce účinků mají v syrovém stavu, ale bohužel jejich silice jsou příliš silné na to, abychom je mohli konzumovat přímo. Pomůže dávat je více vašich pokrmů a pokud opravdu chcete pocítit jejich silný účinek nakrájejte cibuli a česnek na tenké plátky, vložte do sítka a na cca dvacet vteřin ponořte do téměř vroucí vody. Potom nebudou mít tak ostrou chuť.

Sportem

Ano i sportem můžete posílit imunitu, hlavně proto, že při sportu se celé tělo správně prokrví a tím se vitamíny a minerální látky na správná místa do všech částí vašeho těla. Sport má samozřejmě i další zdravotní výhody, ale to už je na jiný článek.

A dobrou náladou 🙂

Přesně tak! „Veselá mysl půl zdraví!“ není jen tak nějaké pořekadlo. Chmury a stres může průběh choroby zpomalit a tím snížit šance na brzké uzdravení. Tak na to myslete a každý den si udělejte nějakou radost!

Závěrem

Rady, které vám tento článek přinesl jsou určené pro ty, kteří nemají žádnou vážnější chorobu. A i ti lehce nemocní nebo ti, co mají alergie, by se měli poradit se svým lékařem. Zdravotní stav je u každého člověka jedinečný, nikdo nemáme stejné genetické dispozice nebo identický metabolismus. Prosím mějte to na mysli.

Redakce MagazinuOnline.cz vám přeje pevné zdraví v tomto nešťastném období a pokud už koronavirus máte, přejeme vám brzké a plné zotavení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..