Ačkoliv většina z nás uvěřila, že jsme situaci s probíhající epidemií zvládli, opak je pravdou. Už je jasné, že jak vláda, lokální úřady, média a veřejnost situaci podcenila a to bude mít velký vliv i na příští měsíce, které nás čekají. Bylo by dobré připravit se na to, že letošní Vánoce budou osamělé, bez velkých setkání, rodinných oslav a Silvestra prožijeme hlavně u televize nebo na Netflixu.

Momentálně jsme všichni chtě nechtěně rukojmí situace, se kterou nemůžeme sami vůbec nic dělat. Pokud vám to přináší deprese zkuste na to nemyslet a spíše se zamyslete nad tím, co jste chtěli dělat, když na to nebyl čas. Teď ho máte. Můžete přesadit květiny, které jste plánovali přesadit už dávno, můžete vzít do ruky rozečtenou knížku, nebo oprášit fotoaparát a vyrazit do přírody. V příštích měsících totiž budete mít více času než jste plánovali. Využijte toho.

Nákaza totiž nikam nemizí a jsme v horší situaci než si uvědomujeme. Rodinám, které jsou zvyklé na vyšší příjem se může stát, že jeden nebo dokonce více členů rodiny přijde o práci. Ekonomickou situaci rodin dále zhoršuje zvyšující se inflace a rekordně nízká hodnota koruny. A rodiny s nižším příjmem se stanou v nepříjemné možná až bezvýchodné situace, pokud bude nadále ekonomika upadat. Psychicky nepomáhá ani to, že přišlo nejdepresivnější roční období v roce, podzim.

Nevěste hlavu!

Pokud o situaci víme můžeme se na ní připravit. Pokud patříte k rodinám, kterých se situace ekonomicky dotkne nejvíce, zaveďte přísná opatření v rodině. Můžete projít své složenky a zjistit bez kterých služeb se můžete obejít.

Příklady

  • Platíte Netflix i HBO? – můžete na čas zvolit jen jednu službu
  • Mají příslušníci rodiny vícero mobilních tarifů od různých poskytovatelů? – Zkuste nějaký rodinný tarif, kde si členové rodiny v rámci služby za volání neplatí nic nebo méně.
  • Máte předplacenou kabelovou službu, ale moc jí nepoužíváte? – Zrušte ji, nebo přejděte na nejlevnější tarif
  • Máte rádi drahá vína a sýry? – Omezte po dobu nákazy nákup luxusních nápojů a potravin

Proberte situaci s rodinou

Je důležité vysvětlit vašim potomkům, že přijdou těžké chvíle, že prostě nemohou dostat to, na co byli zvyklí. Ujistěte se, že chápou co se děje, že je nynější stav dočasný a že každý bude muset přijmout některá ekonomická opatření a že situace v době epidemie a sociálního odloučení bude přinášet hodně stresu. Pokud na to rodina bude připravená může tomu čelit lépe.

Proberte s rodinou i to, co vlastně celou pandemii způsobilo. Je potřeba, aby každý přijal zodpovědnost a chránil sebe před možnou nákazou. Je těžké se v rodině jeden druhému vyhnout tedy vycházejte s předpokladu, když se nakazí jeden budou to mít všichni. Apelujte na ostatní, aby se chránili a vysvětlete jim, že tím, že chrání sebe, zároveň chrání i vás. Dodržování jednoduchých pravidel jako: nosit roušku; hygiena rukou a obličeje; odstup od ostatních na veřejnosti; skutečně pomáhá a toto základní pravidlo by se mělo stát součástí rodinné rutiny.

Vánoce

Za poslední roky jsme si zvykli, že Vánoce jsou čím dál štědřejší, protože se naší zemi celkově ekonomicky dařilo a protože byla i nízká nezaměstnanost rostly také výplaty. Je tedy jasné, že zklamání z „hubených Vánoc“ může přerůst ve stresovou situaci. Zkuste si promluvit s odrostlými dětmi, kteří už vědí jak to s „Ježíškem“ chodí a zeptejte se jich co by opravdu chtěli k Vánocům. Vyhnete se tak problému s nechtěnými a zbytečně zakoupenými dárky. Zkuste dárky limitovat na dva nebo tři tak, aby to pro vás bylo ekonomicky únosné. Menší děti můžete nechat napsat „dopis Ježíškovi“, pokud to zvládnou a pokud ne sepište to s nimi. Dárky proberte i s vašimi rodiči a s přáteli se dohodněte, že letos budou Vánoce bez dárků, nebo limitujte počet na jeden. Dárků bude určitě méně, ale zase to budou takové, které si všichni skutečně přejí.

Vánoce

Oslava Silvestra

V současné chvíli je absolutně nemožné něco plánovat. Samotná opatření proti pandemii se neustále zpřísňují. Lepší je očekávat, že oslava Silvestra vůbec nebude. Ušetříte si tím zklamání.

Jak zlepšit ekonomickou situaci

Pokud se vám nedaří sehnat práci nebo alespoň práci na částečný úvazek a víte již nyní, že se dostanete do ekonomických potíží zkuste využít služeb dluhového poradce při Člověku v tísni na odkazu zde. Můžete také projít své odložené věci a prodat je přes nějakou službu jako Bazos.cz, Sbazar.cz nebo Facebook.com/marketplace. Mnoho lidí třeba stále vlastní sedačky pro děti do auta, ačkoliv jsou děti již odrostlé, můžete také mít doma starší mobilní telefony, které ještě pořád mají nějakou hodnotu, můžete prodat sbírku DVD, na kterou už nekoukáte apod. Zamyslete se nad tím, co už zrovna nepoužíváte a na co už jen zbytečně sedá prach.

Jak se nezbláznit

Špatná ekonomická situace a nedostatek kontaktu s přáteli určitě bude mít negativní vliv na vaší náladu. S tím je potřeba počítat. Pokud je vaše rodina zvyklá být po hromadě vytvářejte záměrně ty aktivity, které se líbí vám všem například společná jízda na kole, výlety do přírody, hraní deskových her. Ti, kteří neměli čas kvůli své práci na rodinu, by měli začít hledat společné zájmy a zkusit něco nového, co bude bavit všechny a ty aktivity potom společně rozvíjet.

Říká se, že „láska prochází žaludkem“ pokuste se přizpůsobit jídelníček tak, aby každý týden měl každý člen alespoň jedno jídlo které má rád. Nikdo se přece necítí smutný, když jí své oblíbené jídlo. Pomůže i zeptat se rodiny a přátel jak oni doma zvládají situaci a co jim osobně pomáhá udržet v prostředí domova dobrou náladu.

Snažte se zůstat pozitivní, pokud budete čelit problémům rozhodněte se to nenosit domů a nepřenášet to tak na vaše blízké. Určitě neřešte situaci alkoholem, tím se vše ještě více zhorší. Udržujte své okolí v dobré náladě a zkuste sami jít rodině příkladem. Nejen vy, ale i členové vaší rodiny budou potřebovat v těchto těžkých chvílích více pochopení než kdy jindy, a raději se snažte vždy celou situaci řešit domluvou, budete totiž spolu trávit hodně času.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..