Možná si říkáte, že titulek článku je klamný, že jde o nějaký click-bait, ale není to tak. Nejde ani o komerčně placený článek. Popíšu zde techniku, kterou provádím jíž 16 let a díky které si mohu dovolit kupovat vlajkové lodě nejlepších výrobců telefonů za poloviční, třetinovou nebo dokonce i za nižší cenu (vždy šlo o nový telefon). V posledním případě jsem si pořídil top telefon s původní hodnotou 22 900 Kč za 6 990 Kč tedy za méně než třetinovou původní cenu. Je to technika, která nepotřebuje nic jiného než váš rozum a trochu trpělivosti a která mi ušetřila za posledních 16 let téměř 80 tisíc.

Ale od začátku. V roce 2004 jsem si koupil velmi drahý telefon Siemens S65. Stál 10 000 Kč což byla na tu dobu extrémně vysoká cena. Padla na to více než polovina mého platu. Ale chtěl jsem mít to nejlepší a tento telefon opravdu takový byl. Měl vylepšení, které nám dnes připadají naprosto normální. Telefon zdobil velký displej, uměl přehrávat audio soubory, měl slot na paměťovou kartu, vynikající fotoaparát (na tu dobu), bluetooth, infraport, prostě všechno co jsem si tehdy mohl přát. Mít telefon a zároveň audio přehrávač, možnost fotit a přes bluetooth nebo infraport přenášet fotky do počítače byla tehdy novinka. Byl jsem s telefonem opravdu spokojený. Problém byl, že za půl roku byla jeho cena jen poloviční a z druhé ruky jste ho mohli koupit ještě levněji. To bolelo víc, než radost, kterou mi telefon přinášel. Uvědomil jsem si, že pokud budu příště trpělivý ušetřím.

Trpělivost

Ano základem této techniky je trpělivost, ale také s tím kdy a jak telefon koupit s několika triky, které vysvětlím později. Nejdříve si uděláme přehled jak takový luxusní „vlajkový“ telefon ztrácí hodnotu. Vezmu jako příklad Samsung telefony, které ztrácejí z mé vlastní zkušenosti hodně (i když ne nejvíce) a vyberu ty, které jsou dostatečně staré, abych na nich mohl situaci demonstrovat tedy Samsung Galaxy S7, S8, S9 a S10. (Ceny jsou převzaté z historie cen na Heureka.cz)

Název telefonuprvní prodej po rocepo roce a půl
Samsung Galaxy S721 990 Kč10 760 Kč10 050 Kč
Samsung Galaxy S822 134 Kč11 880 Kč9 854 Kč
Samsung Galaxy S924 990 Kč12 570 Kč11 600 Kč
Samsugn Galaxy S1023 922 Kč13 790 Kč13 850 Kč

Strategií tedy je počkat jeden rok a nebo dva pokud máte takovou trpělivost jako já. Letos jsem si koupil vlajkovou loď Asus ROG Phone, která stála v první den prodeje 22 900 Kč, za 6 990 (akce u Alza.cz). Koupil jsem si telefon po tom, co jsem se rozhodl přestat používat Galaxy S8, v té době Asus ROG Phone, který jsem měl vyhlédnutý, už zlevnil natolik, že nebyl důvod čekat dál. A telefon je nový z dvouletou zárukou, žádný bazarový kousek.

U kterých výrobců se to nejvíce vyplatí

Z tabulky jasně vidíte, že nejvýraznější sleva byla v prvním roce. Já jsem si tímto způsobem pořídil Samsung Galaxy S8 ale ještě za méně než je v tabulce protože Samsung telefony často nabízejí dodatečné slevy a cashbacky (vrácení části peněz) většinou kolem 3 tis. Mě vyšel po roce Galaxy S8 za 9 990 Kč v Expert elektro. Tehdy jsem tímto způsobem ušetřil přes 12 000 Kč oproti původní ceně.

Hlavní jedničkou v postupných slevách je tedy Samsung, dělá skvělé telefony, voděodolné s vysokým výkonem a dobrými fotoaparáty, navíc jsou časté jeho cashbacky právě před tím, než vypustí nastupující vlajkovou loď.

Nicméně dalším kandidátem je LG, které dělá taky voděodolné telefony se špičkovými parametry. U něj jsou slevy ještě dramatičtější protože obecně se LG prodává hůře. Nemá takovou základnu kupujících jako Samsung a má zcela evidentně horší marketing. Prostě i když jde o skvělé telefony moc se o nich nemluví, zatímco u telefonů Samsungu, nebo iPhonu jde v den prodeje o celosvětovou událost. U LG dochází k výrazným slevám již po několika měsících.

Do třetice přidám dva výrobce, kde tato vyčkávací technika funguje a jde také o luxusní telefony a to Asus a Sony. Jejich vlajkové telefony jsou téměř vždy voděodolné s OLED displeji s nejlepšími aktuálními procesory s velkou RAM pamětí a s velkým prostorem pro ukládání dat s možností rozšíření pomocí paměťových karet.

A co iPhony?

Já potřebuji vždy mít nějaký iPhone kvůli práci, takže je kupuji stejnou technikou, ale u těchto telefonů je problém, že jejich cena klesá až výrazně později. Musíte být opravdu trpěliví, protože cena této značky neklesá tak dramaticky jako u výše zmíněných značek a navíc Apple u svých výrobků nepořádá žádné slevové akce nebo cashbacky. Tyto telefony si bohužel drží svou cenu a to i na trhu s použitými telefony (renovované a z bazaru).

Čínské telefony a ostatní značky

Telefony od čínských výrobců odmítám kupovat, kvůli bezpečnosti tak jejich slevy nesleduji. Bezpečnost u nich opravdu není dobrá a to nejen u telefonů samotných, ale především u předinstalovaném bloatwaru (nechtěného softwaru), který je nemožné odinstalovat. Vývoj cen u ostatních výrobců jako BlueBerry nebo Alcatel a ostatních nesleduji, ale i zde se tato technika kupovat vždy rok (a více) starý vlajkový model logicky musí fungovat. Jen nemám takový přehled, abych o mohl poradit ze své zkušenosti.

Kdy kupovat nový telefon

Další součástí taktiky je nekupovat telefon každý rok. Výrazně pomůže, když telefon budete kupovat po více jak dvou letech. Následuje tabulka nastavená na dvanáct let, aby se to lépe počítalo, která vám objasní jak důležité je držet telefon více než jeden rok.

Frekvence nakupovánípočet telefonů za 12 let
Nový telefon každý rok12
Nový telefon každé dva roky6
Nový telefon každý tři roky4
Nový telefon každý čtvrtý rok3

Jak z tabulky patrno je největší rozdíl mezi kupováním telefonu po první a druhém roce. Čekat čtyři roky je extrém i na mě, ale jsou lidé, kteří s tím problém nemají. Při průměrné ceně rok starého vlajkového modelu za 10 000 Kč ušetříme 60 000 Kč jen tím, že prodloužíme o rok dobu, po kterou telefon obměnujeme. Tam, kde budete měnit zařízení, po třech letech bude úspora 80 000 Kč a tam kde za čtyři ušetříte za dvanáct let 90 000 Kč. Čili opravdu stačí měnit telefon po dvou letech ta úspora bude již výrazná. Já přecházím na dobu tří let, protože současné telefony jsou tak dobré a odolné, že by měly po tuto dobu bezpečně vydržet (používám pro jistotu navíc zadní kryt a nalepené ochranné sklo).

Tipy a Triky

Pokud počkáte jeden rok na svého nového miláčka a budete dodržovat následně to, že si budete kupovat vždy rok starou vlajkovou loď pokaždé ušetříte obrovské peníze. Ale můžete své šance ještě zvýšit pokud budete používat hlídač cen na Heureka.cz. Vyhledáte si svůj model a kliknete na „Hlídat cenu“ tak jak vidíte na obrázku níže. Heureka vás vždy informuje, když bude hlídaná cena překonána. Můžete tímto dosáhnout svého cíle dříve, než jste původně předpokládali.

Bohužel neexistuje hlídač cen na akční nabíky a cashbacky, tady záleží na tom jaké máte štěstí a kdy si toho všimnete. Já štěstí měl, všiml jsem si, že mnou vyhlídnutý telefon, který jsem chtěl už koupit za 9 990 Kč je ve slevě na Alze za 6 990 Kč. Je to příjemné uvědomit si, že ten telefon stál skoro 23 tisíc v den prodeje. Rozhodně opačný pocit než když jsem si kupoval před 16 lety Samsung S65. Dalším tipem je místo jednoho, dvou let, kdy většina z nás telefon nejčastěji mění za nový (většino proto, že po dvou letech výrazně oslabí kapacita baterie), je počkat roky tři. Výhodou top modelů renomovaných značek ale je, že pro ně existuje špičkový servis a po dvou letech, když vám odchází baterie snadno najdete neautorizovaný nebo autorizovaný servis, kde vám jí vymění. A můžete používat telefon dál. Po dalším roce ho ještě prodáte za docela slušnou cenu (top modely si drží svou cenu lépe než jiné).

Ještě jeden důvod proč

Je ještě jeden důvod proč si zvyknout na tuto techniku nakupování. U některých výrobků se po čase zjistí vady, snadné poškrábání předního skla (iPhony posledních let), špatná baterie (Samsung Galaxy Note 7) nebo se telefon v kapse snadno ohne (iPhone 6 plus). Po roce můžete přejít na stránku s recenzemi kupujících (Amazon, Heureka, Alza) a přečíst si jak si vede váš „vysněný telefon“. Pokud si nevede dobře můžete změnit své rozhodnutí a koupit si telefon jiné značky (stalo se mi nejméně 3x). A může se stát i to, že se po půl roce objeví úplně jiný telefon do kterého se zamilujete (ano i to se mi stává často).

Závěrem

Je to na každém a absolutně chápu tu potřebu mít to nejlepší a mít ten telefon hned. Já jsem si touto technikou kupoval top modely špičkových výrobců vždy v rozmezí dvou let a na mé kalkulačce v tom kolik jsem ušetřil za posledních 16 roků, svítí číslice 75 800 Kč. To už jsou celkem zajímavé peníze. A ušetřil bych ještě více, kdybych obměňoval telefony s delší frekvencí. Ale pokud nemáte trpělivost jako já, stačí počkat alespoň půl roku a i tak ve většině případů výrazně ušetříte. Navíc telefon vám může spadnout, můžete ho ztratit nebo vám ho někdo odcizí a pak je ta bolest menší, než kdyby jste ho koupili za plnou cenu 😉

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..