Jak fotit noční oblohu

V minulém díle „Jak fotit noční oblohu“ jsme si vysvětlili co všechno potřebujeme k fotografování noční oblohy. V dnešním díle si probereme kdy, kde a fotografovat. Ono kde a kdy je totiž strašně důležité. V prvním případě si pořiďte několik aplikací pro Váš mobil, které vám pomohou s výběrem místa a času.

Důležití pomocníci – Aplikace pro mobilní telefon

Google mapy (iOS + Android)

Aplikace, která by ve vašem telefonu neměla chybět. Určitě jí používejte a rozhodně vždy mějte v telefonu uloženou offline verzi mapy místa, kam se rozhodnete vyrazit. Pokud budete používat satelitní snímky snáze si vyberete místo odkud budete chtít fotit.

Sun Locator Pro (Android)

Tato aplikace (i když tomu název nenapovídá) umí perfektně najít na obloze měsíc a také vám řekne, kdy se měsíc objeví, kde přesně bude a kdy zapadne. Měsíc je totiž ve fotografování nepříjemný fenomén a může vám zničit celou fotografii tím, že přesvítí okolní hvězdy. Je tedy dobré vědět, zda vám bude v kompozici vadit a pomůže vám vybrat vhodnou dobu k fotografování. Tato aplikace je pro mě absolutně nepostradatelná. Je to placená verze, ale existuje i neplacená verze s reklamou. Doporučuji si aplikaci zakoupit ze dvou důvodů. Pokud si jí zaplatíte podpoříte tvůrce, který i nadále bude moci aplikaci vyvíjet a za druhé má aplikace více možností s předpovídáním jak slunce tak měsíce. Příjemné je na aplikaci je i to, že vám samozřejmě odhalí i slunce takže po tom co dofotíte noční oblohu můžete se hned pustit do fotografování svítání nebo východu slunce. Bohužel aplikace je jen pro Android. Snad najdete podobně dobrou aplikaci i v iOS.

Windy.com (iOS + Android)

Skvělá aplikace, která opět názvem mate. Nejde nám tu totiž o vítr (anglicky „the wind“), i když i ten je důležitý, ale primárně má tato aplikace skvělý přehled o oblačnosti a dokáže zobrazit velmi přesně oblačnost na několik hodin dopředu. Máte tak přehled jak o větru tak o oblačnosti a můžete to vidět přímo na mapě. Jde tedy dobře naplánovat výlet a uvidíte jestli tím směrem, kterým budete fotit bude nebo nebude oblačnost. Ještě ani jednou mě tato aplikace nezklamala. Ta radarová přehlednost je naprosto mimořádná. Aplikace je zdarma.

Předpověď Počasí od BACHA Soft (Android)

Aplikací pro předpověď počasí je hodně. Tato aplikace je velmi přesná, navíc mi dovoluje nastavit si na pozadí více míst, které chci sledovat. Také obrovskou výhodou této aplikace je integrace Windy.com o které jsem psal v minulém odstavci. Ale samozřejmě volte aplikaci, která vám nejlépe vyhovuje. U mě je to tato.

Výběr místa

Vybírejte vždy nejlépe místo, kde je velký rozhled, kde nevadí stromy nejlépe směrem na sever. To má dva důvody. Pokud zvolíte sever budete mít výhled na mléčnou dráhu lépe než z východu nebo západu. I když takové snímky také nejsou k zahození. Ale je tu ještě ta výhoda, že nikdy za žádných okolností nebudete mít v záběru měsíc. Ale je vždy ještě lepší si jeho pozici zkontrolovat.

Světelné znečištění

To je velký problém. Já jsem si nedávno zvolil místo absolutně odlehlé dokonce ostrov ve středozemním moři, bylo to směrem na sever, kde nebyla skoro žádná populace a stejně jsem tam to světelné znečištění měl. Nedá se mu dobře uniknout. Musíte mít štěstí. A ne každý má možnost vydat se do Arizonské pouště nebo Australské buše. Se světelným znečištěním se už musíme smířit. Ono jde částečně redukovat v grafickém editoru, ale není to žádná sláva jak můžete vidět na obrázku níže (v jedné třetině snímku z pravé strany).

V příštím článku

Teď už bychom měli být připravení na samostatné fotografování. Možná si říkáte, že mé články jsou zbytečně pečlivě rozebrané, ale ta příprava je u astrofotografie důležitější než to fotografování samotné. Proto první dva články byly o přípravě a poslední třetí bude už tom, na co jste čekali.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..