Jak fotit noční oblohu

Fotografovat noční oblohu je snadnější než kdy jindy, díky stále zlepšujícím se fotoaparátům, objektivům a dalším pomocníkům jako je třeba astro tracker. Přesto je ale stále potřeba velká zručnost a zkušenost, kterou bohužel získáte nejlépe tím, že uděláte řadu chyb. Nic vás totiž nevytrestá jako to, když uděláte mimořádnou chybu. Pořekadlo „Chybami se člověk učí“ u astrofotografie platí dvojnásob. A tak se snad poučíte z mých chyb i když věřte, že stejně nějaký omyl vyrobíte.

Fotoaparát vhodný na fotografování noční oblohy

U astrofotografie nehraje ani tak roli jakou značku fotoaparátu si vyberete, ale o to jak velký snímač má a jak dobře zvládá dlouhé expozice při vysoké citlivosti. Obecně platí, čím novější model fotoaparátu a čím má větší čip tím lépe. To se netýká jen dneška, vývoj v digitální fotografii postupuje neustále kupředu. Pokud tedy čtete článek v roce 2020 hledejte fotoaparát z tohoto roku, pokud v roce 2025 nekupujte model z roku 2024, ale ten nejnovější :).

Tento článek je ale psán v roce 2020 a v tento rok máme slušnou nabídku fotoaparátů ze kterých vybírat. Jakýkoliv přístroj se snímačem velikosti plného kinofilmového políčka je k astrofotografii vhodný. Ale naprosto mimořádně vhodný fotoaparát je Sony A7 IIIs. Je to překvapivé vzhledem k tomu, že jde o fotoaparát primárně určený k natáčení videí a má navíc jen 12mpix snímač. Jenže to je zároveň jeho přednost. Tento snímač dokáže díky nízké hustotě světelně citlivých buněk zvládat neuvěřitelně vysoké ISO (citlivost fotografického filmu nebo digitálního snímače). Nevýhodou je jeho astronomická cena… což asi dobře pasuje k astrofotografii :). Já používám 24 megapixelový Sony A7 III (na model „S“ si ještě počkám).

Podle vašich finančních možností volte tedy fotoaparát s velkým snímačem a co možná nejnovější model.

Objektiv na hvězdnou oblohu

V astrofotografii jste u objektivu vždy limitováni pouze jeho světelností a kvalitou. V prvním případě, když bude světelnost malá bude potřeba zvolit delší čas a hvězdy se vám na fotografii pohnou (díky rotaci země), pokud bude světelnost dobrá a budete mít ne příliš kvalitní objektiv budete mít okraje fotografie neostré a ještě budou mít hvězdy tzv. coma (hvězdy jsou deformované)

Ideálně tedy volte objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, které mají světelnost f1.2 – 2.8. Já osobně můžu doporučit Sigmu 14mm f1,8 Art, kterou naleznete hned pro několik výrobců tedy Canon, Nikon a Sony. Je to naprosto mistrovský kousek co do kvality a světelnosti, ale protože je tak světelný a široký je poměrně velký a těžký. Proto jako druhý objektiv používám Tokina 20mm AF Firín F2 s bajonetem FE. Skvělý objektiv, který se lépe nese.

Objektiv na noční oblohu

U objektivu tedy vyberte světelný objektiv s pevný ohniskem do maximální clony f2.8

Příslušenství, bez kterého noční foto nezvládnete

Stativ

Tohle téma trochu ošidím protože předpokládám, že jste zkušení fotografové, kteří vědí k čemu stativ slouží. Jeho význam je nepopsatelný.

Statis

Čím pevnější stativ tím lépe, pokud můžete zatížit stativ na háčku středového sloupku udělejte to.

Kabelová spoušť s časovačem

Kabelová spoušt je nutná proto, abyste si nepohnuli s fotoaparátem a nezměnili si nechtěně zvolenou kompozici, dále aby ste si neroztřásli přístroj při zmáčknutí spouště a taky proto, aby ste mohli sledovat čas. Teď si asi říkáte proč kabelová? Máme tu wifi a bluetooth. Jenže pokud budete fotografovat přes aplikaci telefonu budete si vybíjet baterii telefonu ale hlavně také baterii fotoaparátu ono wifi dost energie odebere. Uvědomte si, že vytvoření jedné fotografie zabere v průměru 25-30 vteřin, což radikálně spotřebovává baterii a těch snímků na jednu baterii neuděláte tolik. Možná si říkáte „Ale já mam baterie dvě!“…. A tady je to co jsem v úvodu popisoval, jak je důležité poučit se z chyb. Jak jsem na vlastní kůži poznal je velká chyba měnit v noci, ve tmě baterie. Fotoaparát musíte sundat ze stativu, vyměnit baterii a v momentě, kdy ho nasadíte zpět na stativ musíte opět a znovu upravovat kompozici a znovu ručně přeostřit a to ve tmě není žádná sranda (k tomu se ještě dostaneme). Zratíte dobrých deset minut během kterých může přijít mrak, vyleze měsíc apod.

Kabelová spoušť pro noční  foto

Volte tedy kabelovou spoušť s časovačem. Pokud nemáte tu s časovačem vezměte i tu bez, bude to ale trošičku složitější. Ale pořád lepší nějaká dálková spoušť než žádná.

Čelovka – aneb svítilna na gumě 🙂

Je to dost důležité. Pracujete s drahým fotoaparátem s drahým objektivem někde na skále v naprosté tmě. To je přímo výzva ke katastrofě. Vidět a mít volné ruce je základ v astrofotografii. Vyberte hlavně svítilnu, která vás nebude na hlavě tlačit. Na výkonu vůbec nezáleží ten kousek mezi vaší hlavou a vaším fotoaparátem osvítí dobře i levná čelovka z Lidlu. Hlavně jí mějte!

Čelovku vyberte takovou, která je pohodlná a která používá stejné baterie jako vaše kabelová spoušť ať nenosíte zbytečně dva typy baterií.

L-bracket – destička pro stativy typu L

Časem si zvyknete fotografovat oblohu i v portrétovém módu (čili nastojato). Musíte tedy mít něco co vám umožní upnout fotoaparát na stativ stranou dolů. Tyto destičky jsou dobře a levně dostání třeba na ebay.com. Vždy si ale kontrolujte zda je destička kompatibilní s vaším fotoaparátem a stativem. Také se tato destička ve tmě lépe upíná protože má větší plochu uzpůsobenou k upnutí. Ale abych byl fér bez tohoto vybavení se při nočním fotografování obejdete. Přidávám ho do článku z důvodu velké užitečnosti tohoto příslušenství.

Destičku tedy vybírejte podle modelu fotoaparátu a sledujte i při výběru to, zda bude kompatibilní s upínáním vašeho stativu

To ostatní

A samozřejmě to ostatní co byste měli mít vždy – čistící prostředky na objektiv (otisknutý palec na předním členu objektivu je potmě raz dva), náhradní baterie do fotoaparátu, do čelovky a kabelové spouště.

A pro mě je absolutně nejdůležitější voda. Mnoho lidí to podceňuje. Když vás začne trápit žízeň budete se podvědomě snažit ukončit fotografování dřív a můžete tak propásnout svou životní fotografii. Totiž když už fotografujete v noci v nějaké atraktivní lokalitě počkejte si rovnou i na svítání (svítání skvěle zbarví oblohu) a východ slunce. Zabijete tak tři fotky jednou ranou. Když ale nebude voda budete trpět a možná si řeknete, že to svítání vám za to nestojí… chyba!

Tak to je dost na první díl. Určitě budu tento článek aktualizovat tak, abych do něj přenesl všechno nejdůležitější. V dalším díle se podíváme, kdy kde a jak fotit oblohu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..