Mistrovský plán

Poslední film režiséra Bretta Ratnera, Mistrovský plán, je taková směska žánrů i kvality. Tak v první řadě jeho lupičský snímek není tak předvídatelný, jak by se dalo očekávat, ale ona komedie není tak dobrá, jak by člověk očekával. Ben Stiller a Eddie Murphy jednoznačně dominují obsazení ztracených existencí v neškodném filmu, který si tropí legraci z bohatých lidí a zároveň dává nám obyčejným smrtelníkům obývající svět střední třídy pocit zvláštní důležitosti. Vznikl tak další film Bretta Ratnera, jenž má v sobě jen nádech toho správného potenciálu. Není to ovšem neuvěřitelné plýtvání časem, ale jen to nemohu nazývat skvělým filmem, kterým s trochou štěstí tento snímek mohl být.

Mistrovský plán

Ben Stiller hraje velitele bezpečnosti v nóbl mrakodrapu, kde bydlí také jeden z nejbohatších mužů světa, Arthur Shaw (Alan Alda). Shaw se jeví jako jeden z těch poctivých bohatých lidí, kteří skutečně ocení lidi pracující neúnavně pod ním. Miliardář si zakládá na výborných vztazích se zaměstnanci, což se změní ve chvíli, kdy zpronevěří jejich životní úspory, které u něho naivně investovali. No a jelikož na bohaté lidi je i zákon krátký, zaměstnanci se rozhodnou vzít spravedlnost do vlastních rukou. Stiller vymyslí perfektní loupež pomocí níž si hodlá vzít všechny peníze zpět, plus malé bolestné. Cílem je totiž Arthurův tajný trezor se čtyřiceti miliony dolarů. Začne dávat dohromady tým, který se skládá z jeho podřízeného a kamaráda (Casey Affleck), jamajské uklízečky (Gabourey Sidibe), utlačovaného bývalého obyvatele mrakodrapu pana Fitzhugha (Matthew Broderick), obsluhovače výtahu (Michael Peňa) a nakonec zloděje, který prohlašuje, že má zkušenosti v oboru (Eddie Murphy) a dává tak všem rychlokurz kriminality. A nakonec nesmí chybět ani agentka FBI (Téa Leoni) jdoucí jim po stopě.

Mistrovský plán

Obsazení Mistrovského plánu, je největším přínosem filmu a je dobré říct, že Eddie Murphy je zde za toho zábavného chlapíka, jak jsme bývali u něho zvyklí. Sice se tu nepracuje s materiálem áčkových hvězd, jako třeba v Dannyho parťácích, ale důležitá chemie, zde funguje stejně dobře.Scénář napsal Ted Griffin a přísně dodržuje nepsanou úmluvu tohoto žánru a již vyzkoušený vzorec. Sestavit tým, rozvinout plán, uvézt plán do pohybu a čekat zda plán vyjde či ne. Pak je tu Brett Ratner, který není znám jako tvůrce dokonalých filmů, ale většina z jeho práce je vtipná a příjemně pohodová. Je to čistě komerční filmař, který ví jak servírovat vtipy a funguje to dobře pro většinu diváků, ale lidé, kteří hledají něco víc odejdou zklamaný. Navíc má dost rozumu, aby najmul umělce, kteří pravděpodobně nepotřebují moc směrovat. Kluci jako Stiller, Murphy, a Broderick jsou tak dobře vycvičený, že jsou zábavní, i když zrovna odpočívají na vavřínech.

Mistrovský plán

Mistrovský plán překvapivě funguje nejlépe jako lupičský film. Je to vlastně chytrý film a celkem dobrá komedie v které se hromadí pára a začíná být zábavná postupně. Jenže poslední a nejdůležitější část, každého lupičského filmu přináší zbytečné levné řešení, které nabourává celou instalaci. To snižuje cenu filmu a je to obrovský krok špatným směrem, bohužel.
Stále, v něm ale zůstávají věci, které fungovaly neuvěřitelně dobře, věci, které jsem ani nečekala, a ty věci pomohly film vytáhnout z odpadků. Existuje spousta lepších filmů na dané téma a existují zábavnější komedie. Díky dobrému obsazení a slušnému materiálu je Mistrovský plán zábavným, bezvýznamným rozptýlením, které baví a vypařuje se v rozpětí 100 minut.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..