Případ pro Exorcistu

V poslední době se v produkci české televize objevilo několik nových detektivních seriálů, po celkem povedeném seriálu „Případy prvního oddělení“, se objevily velmi nepovedené „Vraždy v kruhu“ a zatím posledním počinem byl seriál „Případ pro exorcistu“. Seriál je rozložen do třech dílů a je detektivní prvotinou režiséra Jana Hřebejka.

Příběh je natočen podle předlohy Michala Sýkory, jenž se zároveň podílel i na zpracování scénáře filmu. Děj nás zavede na Hanácko, kde je vyšetřována vražda mladé ženy, která měla před svou smrtí poměr s místním farářem. Vyšetřování se ujme major Výrová s poručíkem Mrázem pod dohledem plukovníka Vitouše. Protože se seriál snaží přivlastnit zákony britské detektivky je prakticky každý, kdo se na obrazovce objeví možný pachatel a prakticky každý má motiv. Prvním a hlavním podezřelým je místní farář, protože s dívkou udržoval poměr a proto, že její mrtvé tělo neslo stopy po vymítání.

Děj v seriálu má, po většinu času, svou logiku. Rozhodně velkým plus je to, že nás scénáristé Petr Jarchovský a Michal Sýkora nevláčí novodobými CSI technikami s nelogickými výsledky a závěry typu DNA do půl hodiny. Každé podezření má své odůvodnění na základě výslechu či informací získaných z pozorování. Ale občas to přeci jen zavrže chováním postav, které nejednají logicky tak jak by asi každý z nás reagoval. Tyto postavy jsou méně uvěřitelné. Hlavní vyšetřovací trojice je perfektně složená. Neokoukaní herci Melíšková, Krobot a Majer jsou uvěřitelní a hlavně jim to spolu výborně sedí. Nechybí tu humor, překvapení dokonce ani pořádná střílečka.

Obviněný Pánek: „Tak kterej z vás je hodnej, kterej zlej policajt?“

Plukovník Vitouš: …..oba zlí.

Režii a kameře nelze nic vytknout. Opravdu slušně odvedená práce. Hudba provázející seriál nerušila, ale také žádným způsobem nenavodila tu správnou detektivní atmosféru. Ta bohužel v seriálu chyběla. Nejvíce bych asi zkritizoval scénář, který, jak jsem již psal, byl po většinu seriálu logický. Nicméně chybělo mu to, co by žádné detektivce nemělo chybět a to šance diváka odhadnout pachatele. Tam logika uplně selhala.

POZOR SPOJLER!

Vůbec nejhorší bylo, že jsme nedostali žádná vodítka k odhalení spolku tří pachatelů, kteří ani jednou spolu nebyli zároveň na obrazovce a u jednoho z nich dokonce chyběl motiv. Také se vůbec nepovedlo vysvětlit proč jeden z vrahů jezdil každé ráno ve 3 hodiny autem z vesnice a proč kvůli tomu vraždil nebo, kdo napadl strážícího policistu na faře. Nevysvětleno zůstalo také to, proč se jeden z podezřelích, ačkoliv nebyl pachatelem, pokusil postřílet vyšetřující tým Výrová – Mrázek.

KONEC SPOJLERU!

Právě pro vážné chyby a pro nedostatek napětí nelze hodnotit seriál „Případ pro exorcistu“ pozitivně. Skvěle napsané a zahrané hlavní postavy to prostě nezachrání.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..